Tabs

Общая информация

Важная информация
ПРОГРАМА НА ОБУЧЕНИЕТО

Работа с банкноти и монети в евро

Модул 1: Въведение в Евро банкнотите
Курсът започва с преглед на историята на еврото – как и защо е въведено като единна валута на Европейския съюз. Ще разгледаме значението му за икономиката, улесняването на пътуванията, търговията и ценовата прозрачност в рамките на еврозоната. В този модул се поставя и контекстът за бъдещото преминаване на България към еврото.

Модул 2: Характеристики на Евро банкнотите
Участниците ще научат как да разпознават двете серии на евробанкнотите – първата (от 2002 г.) и серията „Европа“ (от 2013–2019 г.). Ще се запознаят с техните цветове, размери и архитектурни мотиви, както и с разликите в езиковите елементи, релефа, подписите на президентите на ЕЦБ и картата на Европа. Подчертават се и визуалните символи за европейска идентичност и сигурност.

Модул 3: Характеристика на Евро монетите
Тук ще се разгледат евромонетите и тяхната уникална двустранна идентичност – с обща европейска и национална страна. Ще се обсъдят различните номинали, съставът на монетите, начините за защита от фалшифициране и спецификите при възпоменателните монети от 2 евро. Участниците ще получат подробна информация за металните технологии и защити, приложени към евромонетите.

Модул 4: Проверка на автентичността
Този практически модул ще въведе участниците в метода „Пипни – погледни – наклони“ – основна техника за проверка на банкноти. Обяснява се как се използват ултравиолетова и инфрачервена светлина, какви елементи се разпознават под тези условия и какво трябва да се проверява на банкнотата с просто око или лупа. Разглеждат се и препоръки за поведение при съмнение.

Модул 5: Откриване на фалшификация
Ще бъдат представени примери за реални фалшификати и как да ги разпознаваме. Участниците ще научат кои защитни елементи се имитират най-често и по какви признаци може да се идентифицират фалшиви водни знаци, холограми, нишки, прозорци и изумрудени числа. Подчертава се важността от проверка на множество елементи едновременно.

Модул 6: Обработка на пари в брой
Този модул обхваща добрите практики при съхранение, броене, сортиране и транспортиране на банкноти. Разглеждат се правилата за физическа сигурност, климатични условия, използване на сертифицирани броячни и проверяващи устройства, както и правилата за разделяне на повредени или подозрителни банкноти. Обяснява се и как да се документират инциденти.

Модул 7: Интелигентни системи за неутрализиране на банкноти (по избор)
В този финален модул се представят съвременните методи за защита на парични средства – системи за оцветяване на банкноти при грабежи, сигурни касети за транспортиране и решения, използвани от банки и инкасо фирми в Европейския съюз. Модулът е особено полезен за охранителни фирми и организации, отговорни за транспорт на пари.

ТЕСТ за проверка на знанията

Общее

Язык
Болгарский

Контактная информация

Название/Имя
НИТ-Нови Интернет Технологии ЕООД
Телефон
02 850 53 64
Почта

Support Contacts

[dobrina]

Доступность

Доступ
Без ограничений
Информация регистрации
Нет доступных регистраций

Visible Personal Data for Course Administrators

Data Types of the Personal Profile
Имя пользователя
Имя
Фамилия

Дополнительная информация

Постоянная ссылка